آغاز برداشت مرغوب‌ترین خرمای جهان از هرمزگان

شرکت خرما بن جنوب (دمباز)
صفحه نخست » اخبار و رویدادها » آغاز برداشت مرغوب‌ترین خرمای جهان از هرمزگان

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان از آغاز برداشت خرمای پیارم از ۲۲۰۰ هکتار نخلستان‌های هرمزگان خبر داد.

به گزارش ایسنا، خرمای پیارم که به خرمای شکلاتی معروف است به‌علت خشک و قابل نگهداری بودن در مدت طولانی، طرفداران زیادی در بازارهای داخلی و خارجی دارد. مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان پیش‌بینی کرد امسال ۸۰۰۰ تن محصول برداشت شود که در مقایسه با سال گذشته ۱۰ درصد بیشتر است. «مسعود گرگیج» افزود: رعایت اصول فنی و بهداشتی باغ‌ها، انجام عملیات به زراعی، مدیریت تغذیه و مبارزه با آفات علت افزایش تولید پیارم است.

وی تصریح کرد: ۷۰ درصد خرمای برداشت‌شده به کشورهای استرالیا، کانادا، روسیه و حاشیه خلیج‌فارس صادر می‌شود. مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان با اشاره به این‌که برداشت پیارم تا آخر آبان ادامه دارد، خاطرنشان کرد: هر کیلو خرمای پیارم ۱۸ هزار تومان از کشاورزان خریداری می‌شود. گرگیج بابیان این‌که شهرستان حاجی‌آباد به‌علت داشتن آب و هوای گرم و خشک تنها منطقه کشت پیارم در ایران است، تصریح کرد: بیشترین نخلستان‌های پیارم در دهستان‌های درآگاه و طارم، تزرج، سیروئیه و اطراف شهر حاجی‌آباد است.

وی با اشاره به این‌که خرمای پیارم دارای ویتامین ب. ۱ و ب ۲، مواد معدنی، کلسیم، پتاسیم، فسفات، منیزیم و آهن است، افزود: در هرمزگان ۵۵ نوع خرما تولید می‌شود که ۲۰ نوع آن تجاری داخلی و خارجی است و سه نوع پیارم، خاصویی و مضافتی به خارج از کشور صادر می‌شود. مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان با تأکید بر این‌که هرمزگان با برداشت سالانه ۱۵۰ هزار تن خرما از ۳۸ هزار هکتار رتبه چهارم تولید و سوم سطح زیرکشت خرما را در کشور دارد، افزود: برداشت خرما در هرمزگان با خرمای آل مهتری از اول خرداد آغاز می‌شود و با برداشت پیارم به پایان می‌رسد.
منبع : isna.ir

0